Kde sa berie kreativita?

Kreativita sa berie v hlavách obyčajných ľudí. Ľudí, ako ty, či ja.

Nie je to nič nadpozemské, ani vlastnosť vyvolených.

Je to schopnosť, ktorá sa dá rozvíjať.

A to aj vtedy, keď si myslíš, že si beznádejne anti-kreatívny človek.

Čo bráni kreativite?

  • Vyrušovanie. Keď ťa niekto ustavične otravuje, tak toho moc nenatvoríš.
  • Príkazy. Kreativita a príkazy z pozície moci nejdú dohromady. Kreativita sa nedá vnútiť. Nemôžeš niekomu prikázať byť kreatívny. Môžeš mu len dať vhodné podmienky na to, aby bol kreatívny a potom ho nechať.
  • Zákazy.  To isté platí o kreativite a o zákazoch.
  • Obmedzenia všetkého druhu.
  • Vláda. Pozri sa na štátne inštitúcie. Polícia, armáda, školstvo. Kde tam nájdeš kreatívnych ľudí?
  • Neschopnosť spájať nápady. Toto sa vyvinie u ľudí v školách. Všetky informácie sú predkladané ako fakty, nie je priestor na vlastné premýšľanie.
  • Nezáujem byť kreatívny. Aj to sa stáva.
  • Nedostatok vlastného názoru, vlastných postojov a emócii. Neschopnosť zaujať svoje vlastné stanovisko.
  • Neschopnosť sa dívať na veci z iných uhlov pohľadu
  • Školstvo.

Creativity1

 

Kreativita a školstvo

Posledné 4-5 odrážky z minulého odseku súvisia so školstvom. Všimol si si?

Poznám mnoho ľudí, ktorí absolútne nemajú záujem byť kreatívny. Kedy sa toto deje? Ako to, že sa to deje? Čo je to so svetom???

Deti sú všetky kreatívne. Od malička.

Kreativita vyprchá niekde po začiatku povinnej školskej dochádzky.

 

Kreativita v zrýchlenom učení

Zrýchlené učenie je kreatívne. Nemá nič spoločné s učením sa v škole. Kreativita v efektívnom učení má podobu prekrásnych myšlienkových máp, šialených pamäťových asociácii pri pamäťových palácoch, či mnemotechnických pomôckach.

Kreativita je možná už pri samotnom zapisovaní si poznámok. Ak si ich nepíšeš presne tak, ako to káže učiteľ, tak už je tam kreativita. Ale o tom nikto nesmie vedieť, lebo by ťa súdili za zločin proti školstvu.

Angličtina cvičenia – najlepšie cvičenia na angličtinu

Angličtina – cvičenia. V tomto článku sa dozvieš tie najlepšie cvičenia na angličtinu a poviem ti o jednom hrozitánskom mýte, ktorý ti dnes znemožňuje zlepšovať sa v angličtine.

Angličtina…cvičenia… Chceš precvičovať angličtinu?
Chceš robiť anglické cvičenia? Áno?
Čo konkrétne?
??
Gramatiku?
Slovíčka?
Používanie angličtiny?

Chceš hovoriť anglicky plynulo a gramaticky správne?
Tak potom preboha, prečo sedíš pri počítači?
??

Ako, necháp ma zle. Som rád, že si na tejto stránke. Dozvieš sa tu úžasné návody pre zlepšenie tvojej angličtiny, tvojej gramatiky, tvojej slovnej zásoby, tvojho života. Pokojne čítaj ďalej.
Ale skutočne, ak chceš precvičovať angličtinu, prečo sedíš tu a reálne ju nepoužívaš niekde v kaviarni s kamarátkou?
S kamarátkou, hmmm… čo tým mám na mysli?
Poďme sa na to pozrieť.
angličtina cvičenia

Prečo nerobiť klasické anglické cvičenia na gramatiku a slovnú zásobu
Pravdepodobne si sem prišiel, aby si našiel cvičenia na precvičenie anglických slovíčok, alebo gramatiky. Tieto cvičenia ti síce umožnia si gramatiku a slovíčka precvičiť. Ale celý tento spôsob výučby angličtiny vychádza z chybných a pokrivených predpokladov.

Základné dva predpoklady, ktoré síce poznáš zo školy, no ktoré sú chybné:
• Precvičovanie anglických slovíčok pri počítači mi umožní lepšie rozprávať naživo.
• Precvičovanie anglickej gramatiky mi umožní rozprávať lepšie gramaticky správne.

Ako to je v skutočnosti?
Precvičovanie anglických slovíčok vo vetách nahlas so skutočnými ľuďmi mi umožní lepšie rozprávať naživo. Robenie anglických cvičení so slovíčkami zlepší iba moju pasívnu slovnú zásobu!
So zlepšenou pasívnou slovnou zásobou budem mať tieto problémy:
Pri rozprávaní budem aj tak musieť každé jedno anglické slovíčko prekladať.
To mi zaberie čas a zneistí ma.
Poviem to slovenským prízvukom.
Nebude to dobre znieť.
Slovenský prízvuk + zneistenie = klesne moja sebadôvera – teraz už viem, že to je jeden z dôvodov, prečo sa toľko ľudí bojí rozprávať anglicky, bez ohľadu na to, koľko anglických cvičení robí, bingo.

Gramatické cvičenia na angličtinu mi umožnia lepšie písať, avšak pri rozprávaní nemám čas premýšľať nad každým jedným gramatickým pravidlom. Ani nechcem. Chcem sa rozprávať s ľuďmi. Chcem rozprávať gramaticky správne a nie správne rozprávať o gramatike.
Precvičovanie gramaticky správnych viet NAHLAS mi umožní premýšľať v angličtine gramaticky správne.

angličtina cvičenia 1

Ja viem, ja viem.
Chceš vedieť gramaticky správne čítať, písať, rozumieť a rozprávať. Preto si googlil „angličtina cvičenia.“
Avšak cvičenia na gramatiku a slovnú zásobu ti umožnia akurát lepšie čítať a písať. (A aj to učenie gramatiky sa dá urýchliť…)

Čo ti tieto anglické cvičenia nedajú a čo skutočne potrebuješ, je rozumieť a rozprávať. Preto som ti hneď na začiatku odporúčal ísť von s kamošom, alebo s kamoškou. A robiť cvičenia na angličtinu na úplne inej úrovni – precvičovať angličtinu nahlas.
Rozprávať a počúvať.

Pozri si video 7 pamäťových lievikov pre bleskové ovládnutie angličtiny pre viac informácii o tomto pamäťovom lieviku a ďalších návodoch, ako preskočiť roky učenia a naliať si angličtinu do hlavy bez gramatiky a bez bifľovania >>

Angličtina časy, čísla a členy

Ako som sa naučil časy a členy v angličtine bez toho, aby som sa ich učil. A ako to môžeš urobiť aj ty!

Môj príbeh s angličtinou začína veľmi romanticky: Na strednej škole som angličtinu neznášal. Nebavilo ma učenie gramatiky, nebavilo ma učenie anglických časov, členov, či čísel.
Dokonca mám spomienku na to, ako som sa mal naučiť naspamäť tabuľku časov a nedávalo mi to žiaden zmysel. Bolo mi zle od žalúdka, keď som sa to mal naučiť.

Veci, ako anglické časy, čísla a členy mi angličtinu znechucovali
Špeciálne anglické členy, za ktoré ma vždy učiteľka opravovala. Chcel som vyjadriť myšlienku a ona mi do toho skočila, že som mal zlý člen. Anglické časy, členy a gramatika mi tak znechutila angličtinu, až som bol na hrane zúfalstva a chcel som s ňou skončiť. S tou angličtinou.

Myslel som si, že je so mnou niečo zle. Že nemám na jazyky talent.
Potom som sa rozhodol, že sa naučím anglicky bez mojej učiteľky – napriek nej a napriek týmto anglickým časom, členom a podobne… Že radšej skončím s mojou učiteľkou 🙂

Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote a chcel by som, aby si také spravil aj ty (ak je to niečo, čo riešiš)

Učil som sa anglicky metódami, ktoré popisujem tu na webe www.anglictinarychlo.sk Špeciálne tými, ktoré rozoberám vo videu 7 pamäťových lievikov pre bleskové ovládnutie angličtiny.
Netrvalo dlho a prešiel máj, jún, júl, august, september… nastal nový školský rok. Lenže ja som mal za sebou 5 mesiacov aktívneho anglického vzdelávania inovatívnymi spôsobmi.

Prekladali – precvičovali sme nové anglické frázy. Na moje počudovanie, nemal som problém s časmi, ktoré mi dovtedy nič nehovorili. Odrazu som vedel správne používať členy v 90% prípadov.
Anglické čísla mi už neboli také cudzie ako predtým.
Mal som vyššie sebavedomie pri rozprávaní po anglicky.

Ak chceš ďalšie takéto tipy pre rýchle učenie angličtiny, tak si prečítaj článok „Na čo si dať pozor, keď s angličtinou začínaš“

Angličtina online zdarma – 2 veci, na ktoré si treba dať pozor, keď sa chceš učiť angličtinu online zdarma

Chceš sa naučiť angličtinu online. Zdarma. A ideálne z domu. To je úplne super! Avšak potrebujem ťa upozorniť na pár dôležitých vecí, ohľadom metód na učenie angličtiny, ktoré sú zdarma.
V tomto článku sa dozvieš konkrétne 2 veci, na ktoré si musíš dať pozor, aby si zbytočne nestrácal čas s metódami a stránkami, ktoré nikam nevedú – aby si si vedel vybrať tú správnu metódu učenia angličtiny online.

Daj si prosím pozor, aby si pri učení angličtiny online, mal reálny kontakt s ľuďmi
angličtina rýchlo kontakt

Prečo chceš vedieť anglicky?
Preto, aby si rozumel anglickým textom?
??

Určite áno.
Ale taktiež (u mnohých hlavne) preto, aby si sa niekedy v budúcnosti vedel dohovoriť. S Angličanom, Američanom, alebo iným cudzincom. Aby si vedel vycestovať. Dorozumieť sa. Získať lepšiu prácu.
Príliš často sa zabúda na to najdôležitejšie: Angličtina je jazyk. A jazyk je vytvorený na komunikáciu s ľuďmi.
Bohužiaľ v škole sme sa učili angličtinu spôsobom, kde sme komunikovali so zošitom. Prepisovali sme preklady, učili sa gramatické poučky -rozprávali sme absolútne minimum.

Mnohé metódy učenia angličtiny online, ktoré sú zdarma, pokračujú v tomto trende. Dajú ti síce veľké množstvo zdrojov, lenže reálne nekomunikuješ. A pokiaľ anglicky nerozprávaš, pokiaľ nekomunikuješ s ľuďmi, nedokážeš sa naučiť plynulo anglicky.

Možno existujú metódy učenia angličtiny online, ktoré sú zdarma a zároveň ti ponúkajú možnosť komunikovať v angličtine. Ak hej – výborne!
Avšak pri hľadaní tejto metódy učenia angličtiny si daj pozor na to, aby si sa reálne zhováral s reálnymi ľuďmi. Reálne tú angličtinu používal.

Daj si pozor na metódy, kde sa učíš iba slovnú zásobu
Anglická slovná zásoba nie je všetko.

Je fajn, keď sa učíš angličtinu zdarma a keď máš k dispozícii obrovské množstvo slovnej zásoby s prekladmi.
Avšak okrem slovnej zásoby potrebuješ tieto slovíčka použiť vo vetách. Potrebuješ rozumieť Američanovi, ktorý na teba bude rozprávať.
Vyber si metódu učenia angličtiny online zdarma, ktorá rozvíja aj ostatné oblasti angličtiny.
angličtina rýchlo keep calm


Angličtina online, ale zdarma?

Viem, že nechceš platiť drahé peniaze za to, aby si sa naučil angličtinu.
Lenže ak iba surfuješ po internete v nádeji, že nájdeš metódu učenia angličtiny, ktorá bude zdarma a ktorá ti angličtinu naleje do hlavy, môže ťa čakať frustrácia.
Viem to, pretože som to skúšal.

Zdroje na CZ+SK internete nie sú zlé, ale obrali ma o niečo dôležitejšie, než peniaze – o môj čas.
Pokiaľ si vážiš tvoj čas, nechceš platiť stovky eur, no zároveň sa chceš naučiť anglicky rýchlo, online a s minimom tvojho aktívneho úsilia… Pozri si video 7 pamäťových lievikov pre bleskové ovládnutie angličtiny, ktoré je zdarma a kde hovorím o novej metóde, ktorá… sa ti bude páčiť, ale o tom viac vo videu >>